Obowiązkiem każdego właściciela lub zarządcy budynku użyteczności publicznej jest wyznaczenie drogi ewakuacyjnej oraz odpowiednie jej oznakowanie. Znaki powinny być widoczne i dostosowane do rodzaju pomieszczeń, a oświetlenie ewakuacyjne zamontowane, ponieważ nie wystarczy samo oznakowanie dróg, podczas odcięcia dopływu prądu, oświetlenie awaryjne jest kluczowym elementem wpływającym na sprawną akcję ratunkową.
Rozmieszczenie znaków ewakuacyjnych
Poniżej znajduje się kilka reguł, które ułatwią prawidłowe oznakowanie drogi ewakuacyjnej:
- Przede wszystkim należy dopasować rodzaj znaków do pomieszczenia. W miejscach, gdzie jest duży dostęp światła dziennego wystarczy montaż znaków fotoluminescencyjnych, jednak w kinach, teatrach i miejscach zaciemnionych należy montować znaki podświetlane.
- Oznaczenia muszą posiadać odpowiednią wielkość, aby były dobrze widoczne dla ewakuujących się ludzi. Najmniejsza dopuszczalna wysokość liter to 5 cm, a szerokość znaku 20 cm.
- Znaki ewakuacyjne na ścianach muszą być umieszczone na wysokości około 150 cm, mierząc od podłogi, a na drodze ewakuacyjnej mogą znajdować się maksymalnie na wysokości 200 cm. Oznaczenia powinny być zamontowane prostopadle do kierunku przebiegu ewakuacji.
- Na drogach ewakuacyjnych oświetlanych światłem sztucznym, musi zostać zamontowane oświetlenie awaryjne. Po odcięciu prądu elektrycznego światło musi uruchamiać się maksymalnie 5 sekund po zdarzeniu i działać przez co najmniej godzinę. Szczególnie polecane jest oświetlenie oferowane na https://ledkos.pl/oswietlenie-przemyslowe/broad-led/, spełniające wszystkie kryteria wymagane przez przepisy prawa w Polsce.