Czym jest natrysk bezpieczeństwa?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W wielu zakładach pracy, pracownicy narażeni są na szkodliwe czynniki. Kontakt z substancjami żrącymi, toksycznymi czy wysoką temperaturą zawsze niesie ze sobą ryzyko kalectwa, a nawet śmierci poszkodowanego w przypadku nieszczęśliwego wypadku. Stąd konieczne jest podjęcie wszelkich działań, które mogą zapobiec tragicznym konsekwencjom. Kluczową rolę odgrywa czas reakcji i udzielenie pierwszej pomocy w możliwie jak najkrótszym czasie, bezpośrednio w miejscu zdarzenia. Wymaga to nowoczesnych rozwiązań technicznych, które jeszcze przed przyjazdem pogotowia mogą będą stanowić narzędzia do udzielenia natychmiastowej pomocy. Do takich rozwiązań zaliczyć należy natryski bezpieczeństwa.

Natrysk bezpieczeństwa, a prawo

Prawo jasno określa konieczność zastosowania natrysków bezpieczeństwa, określanych też jako natryski ratunkowe. Najnowszy akt prawny, odnoszący się do stosowania natrysków bezpieczeństwa to rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU 2002 r. Nr 91 poz. 811 z 28.06.2002 r.). Prawo jasno określa, w jakich gałęziach przemysłu należy stosować natryski ratunkowe, jako środek BHP stosowany do udzielania pierwszej pomocy. 

Kiedy powinno się stosować natryski bezpieczeństwa?

Natryski bezpieczeństwa oraz myjki do oczu i twarzy muszą być stosowane wszędzie tam, gdzie istnieje zagrożenie kontaktu z substancjami radioaktywnymi, toksycznymi lub żrącymi. Wymagane są również w miejscach, gdzie istnieje ryzyko skaleczeń oraz poparzeń chemicznych i termicznych. Należy je instalować w:

– magazynach chemicznych i miejscach przeładunku chemikaliów

– laboratoriach

– galwanizerniach 

– odlewniach, chlorowniach oraz stacjach uzdatniania wody

– malarniach i akumulatorniach

Natryski bezpieczeństwa z oczomyjką zastosowane w odpowiednim czasie i natychmiastowe spłukanie miejsc, które uległy kontaktom z substancjami szkodliwymi może zapobiec trwałemu kalectwu, utracie wzroku, a w najgorszych wypadkach ocalić od śmierci.

Natryskowe urządzenia awaryjne są stale podłączone do instalacji wodociągowej. Wypływ obfitego strumienia wody jest zapoczątkowany naciśnięciem klapki lub szarpnięciem cięgna. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów natrysków i środków BHP do udzielenia natychmiastowej pomocy, dostosowanych do spełnienia określonej funkcji. Nie zastępują się wzajemnie. W celu uzyskania większej ilości informacji warto zapoznać się z profesjonalnymi produktami obecnymi na rynku np.https://wodnebhp.pl/30-oczomyjki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Te części zawsze naprawisz w warsztacie
Te części zawsze naprawisz w warsztacie
Posiadanie auta wymaga dbania o nie i usuwania na bieżąco wszystkich usterek. Nie powinniśmy nigdy robić czegoś takiego, że jeździmy, […]
W jakim kostiumie kąpielowym kobiety będą czuły się w pełni komfortowo?
Dobrze dobrany strój kąpielowy to nie tylko taki, w którym kobieta wygląda świetnie. Niezbędna jest też wygoda. Na jakie aspekty […]
Wybór łóżka do sypialni
Wybór łóżka do sypialni
Sypialnie to miejsce szczególne w każdym domu, czy mieszkaniu. W związku z tym, że spędza się w niej sporo czasu, […]